Mitologia nordycka jest zbiorem mitów pochodzących sprzed czasów chrystianizacji krajów skandynawskich. Pogańskie, germańskie ludy kierowały się swoim własnym wyobrażeniem bogów. Ten zbiór mitów porusza pojęcia egzystencjalne : filozofię, tradycję, historię czy religię. Dzięki pradawnej mitologii, wikingowie mogli znaleźć sens życia oraz odpowiedzi na egzystencjalne refleksje…
WIELKI WYBUCH? NIE W MITACH!
Według mitologii nordyckiej, na samym początku, świat składał się z dwóch rozległych regionów: Niflheimu - krainy mrocznej mgły położonej na północy oraz Muspelheimu - krainy ognia i niegasnącej lawy położonej na południu. U zbiegu owych krain znajdowała się pusta przepaść. Z czasem oba światy połączyły się, tworząc lodowy region zwany Ginnungagap, a w nim narodziła się pierwsza żywa istota - obupłciowy olbrzym Ymir. Z połaci lodu wyłoniła się bezroga krowa oraz olbrzym Buri. Zgodnie z mitologią nordycką spod ramienia Ymira wyłoniły się jego dzieci. Buri poślubił jedną z córek pierwszego olbrzyma, a ich wnuk Baldron spłodził trójkę dzieci, które miało odmienić losy świata. Byli Odyn, Wili i We. Trójka rodzeństwa uśmierciła pierwszego olbrzyma i wykorzystała jego ciało do stworzenia świata w miejscu pustej przestrzeni Ginnungagap. Kości Ymira posłużyły do stworzenia gór, jego czaszka stała się niebem, a mózg - chmurami. Z zębów olbrzyma zrodziły się karły - niskie stworzenia zamieszkujące odosobnione, niezamieszkałe miejsca. Odyn wraz z dwójką rodzeństwa otoczył środek krainy murem utworzonym z rzęs Ymira, dzięki czemu powstał region zwany Midgardem. Zachwycającemu światu brakowało już tylko istot, które mogłyby się na nim osiedlić. Opowieści z mitologii nordyckiej ukazują historię, jak Odyn tchnął życie w dwie kłody drewna wyrzucone na brzeg morza, tworząc pierwszych ludzi. Mężczyzna o imieniu Ask powstał z drewna jesionu, a kobieta o imieniu Embla powstała z wiązu. Obydwoje zamieszkali w Midgardzie i stali się protoplastami wszystkich ludzi.
Bóg Odyn
Źródło zdjęcia: https://vsdebating.fandom.com/wiki/Odin_(Myth)
9 ŚWIATÓW MITOLOGII NORDYCKIEJ
Kiedy stworzenia Świata zostało zakończone, w efekcie powstało 9 różnych krain:
- Niflheimu (kraina mrocznych mgieł)
- Muspelheimu (krainy ognia i lawy)
- Jotunnheim - świat silnych i operujących magią olbrzymów lodowych,
- Midgard - świat zwykłych ludzi,
- Asgard - kraina bogów z rodziny Asów, której strzeże Heimdall (boski strażnik)
- Svartalfheim (inaczej Nidavellir) - świat karłów, zwanych mrocznymi elfami,
- Alfheim - świat świetlistych, dobrych elfów,
- Helheim - kraina umarłych rządzona przez półmartwą córkę Lokiego
- Vanaheim - świat bogów zwanych Wanami, z których najpotężniejsi są Freja (bogini płodności) oraz Frejr (bóg obfitości i plonów rolnych).
Bogini Freya
Źrodło zdjęcia: https://skjalden.com/freya/
4 ZNANYCH BOGÓW I BOGIŃ SKANDYNAWSKIEJ MITOLOGII:
- Freya
Jest jedną z najważniejszych bogiń mitologii nordyckiej, dominuje miłość, piękno, dobra materialne i płodność, ale ma także wpływ na magię, proroctwo, bogactwo, wojnę i śmierć.
Fraya jest boginią płodności, miłości, magii, życia i śmierci. Rodowo pochodzi od Wanów. Była córką Njordhra żoną Odura i bliźniaczką Frejra. Jej córki to Hnoss i Gersim. Freja uwielbia wiosnę, kwiaty oraz muzykę.Freja potrafi zmieniać swą postać. Kiedy chce pokonać długi dystans przemienia się w sokolicę. Jej wierzchowcem jest dzik. Bogini posiada także rydwan zaprzężony w dwa białe koty. Najpiękniejsza opiekowała się obrzędem Seithr. Obrzęd, w którym czarodziejka wchodziła w trans, by przepowiedzieć przyszłość. Kobiety, które praktykowały siethr, znane jako Wolwa, wędrowały swobodnie po kraju rzucając zaklęcia i przepowiadając przyszłość. Kult Freyi zawierał orgiastyczne rytuały, które bulwersowały i przerażały chrześcijan. Połowa zabitych w bitwie należała do Freyi, połowa do Odyna. Połowa poległych wojowników trafiała do jej pałacu, często również , do jej siedziby – pałacu Folvang szły kobiety. To jej aspekt związany ze śmiercią i wojną. Freja uważana była za najpiękniejszą z bogiń. Była obiektem pożądania potworów, ludzi, karłów. Ponadto przynosiła szczęście, stąd bogowie chętnie gościli ją w Asgardzie. W Walhalii miała miejsce równe Odynowi. Jest ona najczęstszą bohaterką mitów. Powstało równie wiele pieśni na jej cześć. Kult bogini trwał do XIII wieku, później wiele z jej atrybutów przypisano Matce Bożej. W wielu językach germańskich piątek pochodzi od imienia Frei. Freja bierze pod swoją opiekę kobiety brzemienne oraz kochanków. Freya utożsamiana jest z runą Gebo, która jak Freya potrafi równoważyć aspekty naszego jestestwa.
- Odyn
Jego imię oznacza furorę…Odyn jako król bogów, jest najważniejszym bogiem nordyckiej mitologii. Dominuje nad wojną, śmiercią, mądrością, poezją i magią. Wśród wszystkich swoich mocy Odyn jest uznawany za uosobienie samodoskonalenia, reprezentowany jest przez kapelusz i kij. Zawsze towarzyszą mu dwie wrony - Hugin i Munnin – symbolizujące pamięć i myśli. Był współtwórcą świata – według nordyckich mitów wraz ze swoimi braćmi Wilim i We wyrzeźbił świat z ciała pierwszego lodowego giganta, Ymira. Bracia zabili Ymira, zmęczeni rosnącą brutalnością jego i rzeszy olbrzymów, które spłodził. Następnie wrzucili jego ciało do pierwotnej otchłani Ginnungagap. Tak powstała Ziemia. Z kości olbrzyma utworzyli góry, z czaszki – niebo, z mózgu – chmury, z krwi – morze, rzeki i jeziora, z zębów – głazy, a z mniejszych kosteczek – karły, które miały odtąd zamieszkiwać ukryte i niedostępne miejsca Ziemi. Słońce i inne ciała niebieskie trzej bogowie stworzyli z iskry zabranej z królestwa ognia – Muspelheimu.
- Thor
Thor, bóg gromu, jest najbardziej popularnym skandynawskim bogiem. Syn Odyna i Jödda uosabia sprawiedliwość, waleczność i poświęcenie. Thor jest bogiem bardzo gniewnym. Jego bronią jest młot, którym miażdży swoich wrogów. Młot Thora ma wspaniałą moc - zdolność powrotu do rąk właściciela.
- Loki
Znany jako źródło wszelkich oszustw, Loki jest kłamliwym i mrocznym bogiem, który dominuje nad ogniem, ze wszystkimi jego korzyściami i szkodami. Odyn uważał go za brata, dopóki nie zamordował swojego syna Baldera. Kiedy Loki zdołał uciec, walczył z bogami w ostatecznej bitwie świata. Jego żonami są Angrboda, Sigyn i Savadilfari, z którymi stworzył wiele ludzkich istot i potworów, takich jak olbrzymi Fenrir, wąż Jörmundgarder, bogini Hela, Narfi, olbrzymi ośmionogi koń Sleipner i Váli.
Na naszym blogu znajdziesz również inne ciekawe artykuły: