do kasy suma: 0,00 zł

Nasza oferta

Kategorie

Jak dobrać moc żarówki w zależności od wnętrza i funkcji pomieszczenia? 8 maja 2021, Urszula Hruściel
72.jpg

Dlatego przygotowaliśmy kompletny poradnik, który raz na zawsze rozwieje wszelkie wątpliwości na temat dobrania żarówek i lamp do różnych pomieszczeń w Twoim skandynawskim domu.

Czy w Twoim domu jest ciemno i bezbarwnie? Wiele osób nie zastanawia się zbytnio nad tematem oświetlenia domu, a to właśnie wybór najlepszych żarówek do domu może poprawić atmosferę i wprowadzić niepowtarzalny klimat. To także możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd, zwłaszcza, jeśli wybierzemy oświetlenie LED. Umiejętność wyboru żarówek, które najlepiej sprawdzają się w danej przestrzeni może być wyzwaniem. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę projektując oświetlenie w skandynawskiej przestrzeni.

Weź pod uwagę wydajność żarówek

Jasność i kolor żarówki mogą zmienić wygląd pomieszczenia, a nawet wpłynąć na nastrój. Dlatego nie jest dobrym pomysłem kupowanie tej samej żarówki i instalowanie jej w całym domu. Każde pomieszczenie powinno być rozpatrzone indywidualnie. Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie żarówek do różnych pomieszczeń.


Jasność światła to priorytet. W pomieszczeniach, które wymagają wyższego poziomu natężenia światła, takich jak kuchnie lub pomieszczenia zagospodarowane na domowe biuro, warto wybrać żarówki o wyższym natężeniu światła. Z kolei w pomieszczeniach o słabym oświetleniu, takich jak przedpokój czy nawet salon, mogą być potrzebne żarówki o niższej mocy wynoszącej od 450 do 800 lumenów.

Kolejną istotną kwestią jest temperatura, która mierzona jest w kelwinach. Niższe temperatury oznaczają cieplejsze odcienie. Pomiar barwy światła w zakresie od 2700 K do 3000 K jest porównywalny z ciepłymi, żółtymi lub białymi odcieniami żarówek, podczas gdy żarówka 4000 K emituje czyste, białe światło. Najlepsze żarówki do dostarczenia naturalnego światła to żarówki 5000 K, które emitują chłodny ton imitujący światło dzienne.

Trzecią cechą, którą trzeba rozważyć jest wskaźnik oddawania barw. Wskaźnik ten odnosi się do tego, jak kolor mebla czy innego, dowolnego przedmiotu pojawia się w świetle żarówki, w porównaniu z tym, jak wygląda jego zabarwienie w idealnym lub naturalnym oświetleniu. Wyższa wartość wskaźnika oznacza bardziej realistyczne odwzorowanie koloru. Żarówki zwykle mają współczynnik równy 100, który jest najwyższą możliwą wartością.

Jakie żarówki wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

Zalecenia dotyczące żarówek w całym domu są dobrze znane osobom, które na co dzień odpowiadają za aranżacje pięknych, spójnych wnętrz. Wybór najlepszych żarówek do domu wymaga oceny każdego pomieszczenia osobno. Wybierając żarówki czy lampy skandynawskie weź pod uwagę wyjątkowe potrzeby swojego domu i funkcję, jaką spełnia każde pomieszczenie. Dodatkowo aby zaoszczędzić energię, warto rozważyć żarówki LED w miejscach, w których światło pozostaje włączone przez dłuższy czas.

Jaką żarówkę wybrać do kuchni? Zazwyczaj w kuchni potrzebujesz jaśniejszego światła. W pomieszczeniach funkcjonalnych takich jak kuchnie dobrym wyborem okażą się lampy wiszące skandynawskie z jasnymi żarówkami, połączone z odpowiednim oświetleniem pod szafkami. Punktowe oświetlenie podszafkowe może mieć ogromne znaczenie w miejscach, w których przygotowujesz posiłki.

Jeśli zastanawiasz się, jakie oświetlenie wybrać do łazienki, warto postawić na coś umiarkowanego. Do jasnego oświetlenie ogólnego możesz dobrać także dodatkowe oświetlenie zadaniowe w pobliżu toaletki w łazience. Pamiętaj, aby wybrać żarówkę o wysokim wskaźniku oddawania barw.

Klimatyczne oświetlenie w salonie, sypialni i w domowym biurze

Z kolei jeśli chodzi o salon czyli miejsce wypoczynku warto zdecydować się na oświetlenie z żarówką o temperaturze barwowej od 2000 K do 3000 K, aby uzyskać ciepłe i komfortowe oświetlenie. Aby uzyskać elegancki i nowoczesny wygląd salonu, możesz zainstalować lampy wiszące lub jako dodatek umieścić lampę stojącą w rogu.

Zastanawiając się nad żarówkami w sypialni, warto abyś wiedziała, aby stosować umiarkowane poziomy oświetlenia. Dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, które służą do relaksu i odpoczynku. Wybierając żarówkę do sypialni unikaj żarówek o chłodnych tonach. Niebieskawe światło przed snem może utrudniać zasypianie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium