do kasy suma: 0,00 zł

Nasza oferta

Kategorie

Skandynawski cud – Zorza Polarna 18 grudnia 2022, Agata Wiśniewska
Skandynawski cud – Zorza Polarna

 

Zorza Polarna jest jak świąteczny prezent – sprawia radość samym faktem, że jest; budzi zachwyt swoim pięknem. Ten dar natury jest charakterystyczny dla Norwegii. Wiąże się z fizycznymi procesami atmosferycznymi, które stwarzają na niebie majestatyczne błyski światła w różnych barwach…To piękno, ten blask – budzą Hygge i Lagom? I to jeszcze jak! Przyjrzyjmy się procesom powstawania zorzy polarnej…

 

CZY TO TAKIE SKOMPLIKOWANE?

W tworzeniu zorzy polarnej ma udział chemia i fizyka.

Zorza polarna to wielobarwne rozbłyski światła w górnych warstwach atmosfery, gdzie występuje większe rozrzedzenie powietrza. Najczęściej są to odcienie czerwieni, żółci bądź zieleni. Pole magnetyczne naszej planety powoduje, że cząsteczki wnikają w atmosferę w okolicach bieguna magnetycznego Ziemi, dlatego by ją zobaczy trzeba wybrać się do Norwegii, Finlandii czy innych krajów skandynawskich.

 

POLUJĄC NA ZORZĘ...

należy pamiętać, że jest dość nieuchwytna. Zorza pokazuje się tylko nielicznym, co oznacza, że nie wystarczą chęci i cierpliwość. Trzeba mieć przede wszystkim dużo szczęścia. Jednak żadne zdjęcia nie oddadzą uroku tego wyjątkowego spektaklu, dlatego najlepiej zobaczyć go na własne oczy. Najlepszą porą na obserwację zorzy polarnej jest okres między równonocą jesienną a wiosenną, to znaczy od 21 września do 21 marca. Latem niebo jest zbyt jasne, by ją dostrzec, dlatego też najłatwiej zaobserwować ją między godziną piątą po południu a pierwszą w nocy, gdy jest już ciemno. Dużą przeszkodą może być brzydka pogoda: gęsty śnieg czy zachmurzone niebo mogą uniemożliwić oglądanie zorzy. Należy też unikać mocno oświetlonych miejsc, takich jak miasta, ponieważ wówczas robi się ona bledsza i jest po prostu niewidoczna. Mimo braku gwarancji na zobaczenie zorzy polarnej, warto wyjechać na jej poszukiwania. Ten magiczny spektakl jest wart wszystkiego! Wybierając się na polowanie na zorzę koniecznie trzeba zapoznać się z indeksem KP (określa obszar występowania zorzy polarnej). Im wyższe KP, tym większe prawdopodobieństwo na cudowny spektakl na niebie. KP1 i KP2 zazwyczaj oznacza, że widoczności zorzy jest znikoma. KP5, czy KP6 to już intensywna, dobrze widoczna zorza. Oprócz KP trzeba również być na bieżąco z pogodą, bo aurorę lubią nad norweskim niebem zasłaniać gęste chmury. W skrócie, aby zobaczyć zorzę najlepiej, aby było wysokie KP oraz bezchmurne niebo.

 

CIEKAWOSTKA:

Według norweskich ekspertów w dziedzinie energii słonecznej w ciągu najbliższych trzech lar zorza polarna w Norwegii będzie jeszcze intensywniejsza niż dotychczas. Jesień 2022 roku już według wielu osób była obfita w spektakularne zorze na niebie. Jeszcze cudowniejsze aurory to wynik dziur koronalnych i dużych burz słonecznych na słońcu w ostatnim czasie.

 

NORWESKA ZORZA POLARNA

Gdzie ją zobaczyć?

Zorza niestety nie pojawia się na niebie w całym kraju. Im dalej na północ Norwegii, tym większa szansa na obserwację zorzy na niebie. Najczęściej i z największą intensywnością zorza polarna w Norwegii występuje za kołem podbiegunowym, w takim miejscach jak Tromsø, Lofoty, Senja, Bodø.

A CZY W POLSCE TEŻ MOŻNA JĄ ZOBACZYĆ?

Przy bardzo silnej aktywności słońca (zazwyczaj w wyniku dużych burz słonecznych) zorza może pojawić się również nad polskim niebem. Kilkukrotnie aurora była obserwowana na północy Polski, zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim. Są to jednak bardzo sporadyczne zjawiska.

 

SKANDYNAWSKI KLIMAT BEZ WYJEŻDŻANIA Z DOMU

Nie masz możliwości wyjechania do Norwegii? Martwisz się, że nie poczujesz skandynawskiego Hygge oraz Lagom, jeśli nie odwiedzisz Skandynawii? Niepotrzebnie :) Skandynawia przyjechała do Ciebie! Wystarczy, że zamówisz bawełniany koc, rozgrzewającą herbatę czy albumy wnętrzarskie z More Madam i poczujesz się jak w skandynawskiej chatce. Przeczytaj więcej naszych artykułów, aby się o tym przekonać! 

1. Piękne albumy wnętrzarskie zachwycają swoją estetyką

2. More Madam ogrzewa w skandynawskim stylu

3. Świąteczny minimalizm - czy jest możliwy ?

4. Pynt et vakkert juletre! - Udekoruj piękną choinkę!

 

 

UWAGA - PROMOCJA! Już teraz wszystkie piękne dekoracje zakupisz aż 20% taniej!
Nie czekaj! Skorzystaj z tej limitowanej promocji i ozdób swój dom dekoracjami prosto ze Skandynawii!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium