SZWEDZKA UCZTA
Najsławniejsza uczta wielkanocna odbywała się właśnie w…Szwecji. W XVI wieku na zamku w Kalmarze przy jednym stole usiadła cała królewska rodzina. Gustaw Vasa wraz ze swoimi najstarszymi dziećmi: Erykiem XIV i Janem III, który ożenił się z Katarzyną Jagiellonką. Na stole znalazło się, oczywiście wiele słodkości. Wśród nich można było znaleźć drogie marcepany i ciasta na bazie przypraw i ziół. Na wielkanocnym stole nie zabrakło oczywiście mięsa oraz ryb, a całość zdobiły zaś gigantyczne ptaki. Trudno nam sobie to dzisiaj wyobrazić, ale królewska rodzina nie używała widelców, bo za bardzo przypominały „diabelskie widły”. Ich wysokości spożywały więc wielkanocne dania za pomocą łyżek, noży i własnych rąk. Współcześnie Szwedzi obchodzą święta bardziej kameralnie, w towarzystwie rodziny
i przyjaciół. Podobnie jak w większości europejskich krajów, również w Szwecji nieodłączną ozdobą wielkanocnego stołu są jajka.
Cukierek albo psikus!
Dziś jaskrawo umalowane i przebrane za wiedźmy dziewczynki często pukają do drzwi domostw wykrzykując „Glad Påsk!”, co oznacza „Wesołej Wielkanocy”. Gospodarze, których odwiedzają, muszą im wrzucić do koszyczków lub kociołków do kawy garść monet, albo – jeszcze lepiej – cukierków. W niektórych częściach Szwecji do dziś zachowały się kolejne relikty dawnej wiary w czarownice. Na zachodzie kraju mieszkańcy spotykają się przy wielkanocnych ogniskach, czasami wspólnie odpalają petardy, albo strzelają z armat. Hałas i światło mają odstraszyć wszystkie potencjalne wiedźmy i nieczyste moce, które za nimi kroczą.
„Påskkäringar” – ludowe wierzenia w dziecięcym wydaniu
Kiedy dorośli i rodzice spędzają czas na odpoczywaniu, na „pół godzinki dla słoninki”, do wielkanocnej akcji wkraczają dzieci. „Påskkäringar” to zabawa najmłodszych, która przypomina nieco Halloween. To również pozostałość dawnych, ludowych wierzeń, według których w Wielki Czwartek, po zapadnięciu zmroku, czarownice zlatywały się do miejsca zwanego Blåkulla. Tu miały się spotkać z diabłem.
Pisanki – symbol Wielkanocy również w Szwecji
Znane nam dobrze z polskiej kultury, pisanki są symbolem odradzającego się życia. Zwyczaj barwienia pisanek znany jest wyłącznie w południowej części Szwecji. Ci, którzy przestrzegają dawnej tradycji, gotują jajka w wywarze z łupin cebuli, do którego wrzucają również kłosy zbóż lub brzozowe liście, co skutkuje powstaniem oryginalnych wzorów na skorupkach.
Wielki Piątek wolny od pracy
Kiedy już wszyscy bliscy zbiorą się podczas świąt, zaczyna się wspólne biesiadowanie. W Szwecji jest nieco inaczej niż w Polsce, bo dniem świątecznym jest już Wielki Piątek. To również czas wolny od pracy. Na stołach pojawiają się wtedy ryby – śledzie i potrawy z łososia. Choć już przed stuleciami został zniesiony obowiązek postu, przetrwała tradycja, żeby w Wielki Piątek powstrzymywać się od jedzenia mięsa.
„Påsk lördag” - najważniejszy dzień wielkanocny w Szwecji
Przyjazd gości na święta to również obietnica prezentów. Wielka Sobota, czyli po szwedzku „Påsk lördag” jest najważniejszym dniem Wielkanocy. Szczególnie czekają na nią dzieci. Tego dnia przychodzi do nich wielkanocny „zajączek”, który najczęściej przynosi wielkie, kartonowe jajo wypełnione słodyczami. Trudno im się oprzeć, nie można się więc dziwić, że w czasie świąt Szwedzi jedzą podwójnie. W Wielką Sobotę czekają na nich jeszcze jajka, śledzie i pieczona jagnięcina z pieczonymi ziemniakami. Zwyczaj ten przywędrował do Szwecji z południa Europy i zdobywa wśród mieszkańców północnej krainy coraz większą popularność.
WIELKANOC W NORWEGII
Dla większości Norwegów Wielkanoc to czas wiosennego wypoczynku i długi weekend idealny do aktywnego rodzinnego biesiadowania. Norweska tradycja wielkanocna sugeruje spędzenie okresu świątecznego aktywnie, najlepiej w górach, i radość z pierwszych wiosennych promieni słońca na łonie natury. Wielu Norwegów wyjeżdża w tym czasie także nad morze.
Na wielkanocnym stole w Norwegii muszą znaleźć się obowiązkowo jagnięcina, kurczak, jaja, czekolada, marcepan, pomarańcze i kiełki rzeżuchy. Podobnie jak w Szwecji, i tu nie może zabraknąć całej masy słodyczy – bardzo ważnym zwyczajem jest organizowana w Wielką Sobotę zbiórka jajek czekoladowych ukrytych przez wielkanocnego zająca w przydomowych ogródkach.
Kryminalne opowieści…
Oryginalną, wielkanocną tradycją Norwegów jest…czytanie kryminałów. Od lat 20 ubiegłego wieku w okolicach Wielkanocy wydawane są nowe książki kryminalne, które automatycznie stają się bestsellerami
i obowiązkową lekturą Norwegów w okresie świątecznym. Nawet w telewizji pojawia się wtedy znacznie więcej filmów o zabarwieniu kryminalnym, z zagadkami których rozwiązywaniem może zająć się przed telewizorem cała rodzina.
WIELKANOC W MORE MADAM
Aby poczuć wielkanocny, skandynawski klimat w swoim domu, warto udekorować wnętrze odpowiednimi dekoracjami! A tak się składa, że w More Madam znajdziesz dekoracje wysokiej jakości, przepiękne
i estetyczne - aż czuć wielkanocnego ducha! Koniecznie sprawdź poniższe produkty:
1. Madam Stoltz - Jajko dekoracyjne
Urocze jajeczko dekoracyjne idealnie na Wielkanoc. Jajeczko wykonane zostało ze szkła, zawieszone na bawełnianym sznureczki z ozdobnym frędzlem. Przepięknie wybarwione w kolory wczesnej wiosny. Idealnie sprawdzi się jako zawieszka na gałązkach w dużym wazonie lub samodzielnie ułożone na tacy. Wymiary: 7 cm
2. Ernst - Wieniec Grytunderlagg L
Urocza dekoracja od Ernst, która sprawdzi się jako dekoracja ścienna lub jako podkład pod wieniec. Wieniec wykonany został ręcznie z trawy morskiej, posiada zawieszkę. Możesz używać go cały rok, a na święta opleć świerkiem, lampkami i stwórz osobistą dekorację.
3. House Doctor - Wazon szklany Jupiter L
Duży szklany wazon Jupiter marki House Doctor dodaje lekkości do wystroju Twojego salonu. Wirujące plamy jasnej zieleni i nierówna szyjka dodają uroku wazonowi, który nadaje Twojemu domowi odświeżenie na wiosnę i lżejsze nadchodzące dni. Taki projekt zasługuje na podkreślenie, więc umieść go w centralnym punkcie parapetu lub użyj go jako centralnego elementu stołu w jadalni. Wypełnij go świeżymi wiosennymi kwiatami lub stwórz oszałamiającą kompozycję z udekorowanymi gałązkami, aby uczcić Wielkanoc. Poczucie lekkości stworzone przez wazon jest wzmocnione tylko przez połączenie go z innymi szklanymi przedmiotami, takimi jak świeczniki. Wymiary: 25x21cm
Na naszym blogu znajdziesz również inne ciekawe artykuły:
- Francuskie przysmaki na skandynawskich talerzach!
- Japandi - Japonia i Skandynawia w jednym!
- Eva Solo robi wrażenie
- Za co kochamy skandynawskie marki?