do kasy suma: 0,00 zł

Nasza oferta

Kategorie

Hygge - duńska recepta na szczęście 30 września 2022, Agata Wiśniewska
Hygge - duńska recepta na szczęście

 HYGGE - poznaj duńską receptę na szczęście

 Duńczycy uważani są za jednych z najbardziej szczęśliwych i zadowolonych z życia Europejczyków.

 Jak to możliwe? Na to pytanie odpowie nam...Hygge!

 CO OZNACZA HYGGE?

 

 Samo słowo ma rodowód staronordycki, a do duńszczyzny zostało przyjęte pod koniec XIX wieku jako import z języka norweskiego.

 Staronordycki czasownik hyggja oznaczał „myśleć” oraz „być z czegoś zadowolonym”, później hygge opisywało także opiekę, ochronę, bezpieczeństwo, spokój   i „domowy dobrostan”. Współczesne zapożyczenie tego słowa dotyczy znaczenia „pocieszać, cieszyć”.To ciekawe słowo nie ma dosłownego znaczenia w języku   polskim. Jest trochę podobne do szwedzkiego Lagom, o którym wspomnieliśmy we wcześniejszym wpisie. Duńskie Hygge to czerpanie radości z codziennych   przyjemności, otaczanie się przytulnymi dekoracjami i meblami w minimalistycznym wnętrzu czy wartościowe spędzanie czasu z bliskimi. 

                  

  SKĄD WŁAŚCIWIE WZIĘŁO SIĘ HYGGE?

  Hygge stało się "na czasie" kiedy na Polskim i zagranicznym rynku pojawiły się dwie książki, opowiadające o tej duńskiej filozofii życia. W książce Meika Wikinga   „Hygge. Klucz do szczęścia” nie brakuje porad dotyczących spokojnego i szczęśliwego życia, które dodatkowo zdobią piękne ilustracje i wiedza potwierdzona     danymi statystycznymi. To właśnie z tej książki dowiadujemy się, że przeciętny mieszkaniec Danii spala w ciągu roku ok. 6 kg wosku! (Duńczycy to miłośnicy   nastrojowych   wieczorów przy świecach), zaś 78% Duńczyków przynajmniej raz w tygodniu spotyka się z przyjaciółmi bądź rodziną. W dziele Marie Tourell     Søderberg pt. „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” znajduje się mnóstwo przydatnych rad, które uczą, jak cieszyć się i korzystać z minimalizmu lub uważności.

  Autorka zacytowała profesora Jeppego Trollego Lineta zajmującego się zjawiskiem Hygge, który twierdzi, że na jego ukształtowanie wpływ miały głównie warunki     klimatyczne Danii, duńskie tradycje czy wyznawane wartości. Hygge w kontekście kulturowym, duńskim, miało być również efektem zmiejszania się terytorium   Danii w wyniku licznych wojen: - Co mogliśmy zrobić w tej sytuacji? Wydawało się, że jedyne wyjście to urządzić się jak najlepiej w tym małym, płaskim   państewku, które nam pozostało. Naszą dewizą stał się cytat z duńskiego poety H.P. Holsta: „Zewnętrzna klęska przerodzi się w wewnętrzne zwycięstwo”, czyli   wezwanie do „uprawiania ziemi i zdobywania wiedzy” – mówi  Søderberg. To podejście doprowadziło do rozwoju duńskich uniwersytetów ludowych (przygotowujących obywateli do aktywności kulturalnej, artystycznej i obywatelskiej).

 Søderberg uważa, że Hygge to takie duńskie yin i yang - kontrast, który ma symbolizować np. zmarznięte dłonie na kubku gorącej herbaty. Autorka dodaje - "Hygge to inaczej bycie razem. To nie jest coś typowo duńskiego, raczej pewna ludzka właściwość."

  CO HYGGE MA DO ZAOFEROWANIA?

 Wewnętrzy spokój, uważność na chwili obecnej, na byciu tu-i-teraz; oderwanie się od niepotrzebnych zmartwień, żyjąc przy tym w zgodzie z naturą, dbając o   środowisko. Do tego przepisu na duński styl życia trzeba dodać oczywiście zdrową dietę, spędzanie czasu z najbliższymi oraz otaczanie się naturalnymi produktami   i przedmiotami

 

 NO WŁAŚNIE - CO Z WNĘTRZEM W STYLU HYGGE?

 Nikogo nie zdziwi, że w skandynawskich wnętrzach dominują zazwyczaj barwy stonowane, ciemniejsze, jaśniejsze, pastelowe, najlepiej bazujące na kolorach     ziemi. Wnętrze Hygge kocha więc różne odcienie szarości, bieli, beżowego, kości słoniowej i barw kremowych. Kolorystyka wnętrza powinna sama za siebie mówić "przytulny minimalizm", bo taki właśnie jest Hygge. Barwy pomieszczeń powinny  być ze sobą spójne i tworzyć zgraną, odprężającą paletę kolorów. Do tego   oczywiście nie może zabraknąć cotton balls'ów, lampek, świec, świeczników, koców, obrazków czy wszelkich ciekawych dekoracji - kluczem w końcu jest harmonia!   Przy aranżacji sypialni w tym stylu, warto zadbać o wysokiej jakości pościel – najlepiej bawełnianą, w 100% naturalną. Domowe akcesoria, takie jak tekstylia,   meble, gadżety kuchenne, powinny być wykonane z naturalnych materiałów – mile widziane są: bawełna, len, drewno, czy też wełna. Hygge jest również bardzo   rodzinne, więc wszelkie pamiątki czy wspomnienia w postaci zdjęć warto ustawić w widocznych miejscach, najlepiej w towarzystwie innych przytulnych drobiazgów.   Hygge we wnętrzach to również łazienka w stylu minimalistyczno-luksusowym– świece zapachowe, aromat olejków eterycznych, wysokiej jakości ręczniki i mydła   to tylko niektóre z elementów takiej aranżacji...


                                                                              

 W More Madam oferujemy produkty skandynawskie wysokiej jakości, które idealnie wpasują się w filozofię Hygge!

 Sprawdź koniecznie:

 1. Stromshaga - Lampa sufitowa Urban

 2. House Doctor - Świecznik Ring

 3. Madam Stoltz - Torba Brick

 4. Stromshaga - Wazon szklany Linnea

                                                                                                             

  Na naszym blogu znajdziesz również inne ciekawe artykuły:

  1. Humdakin - czysta przyszłość

  2. Lagom – szwedzka sztuka życia i aranżacji wnętrz

  3. Jak dobrać moc żarówki w zależności od wnętrza i funkcji pomieszczenia?

  4. Dywany Scandi - jak ożywić minimalistyczny dom 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium