
LAMPY NAFTOWE SĄ W MODZIE
W ostatnim newsletterze przedstawiliśmy właściwości lamp naftowych i parę ciekawostek na ich temat. Produkowane głównie po to, aby oświetlić te nabardziej ciemne miejsca w których nie ma prądu np. domki ogrodowe i balkony, ogrody...Lampy mają w sobie to "coś", co wyraża się w pięknie mimalistycznej funkcjonalności. Trudno o bardziej skandynawską i charakterstyczną dekorację, która przy tym oświetli i ogrzeje Twoje wnętrze (domowe i osobiste)!
Ale skąd tak właściwie wzięły się lampy naftowe?
Czy skandynawska lampa naftowa jest w pełni skandynawska? A może ma w sobie coś polskiego?
PIERWSZA LAMPA NAFTOWA BYŁA...POLSKA!
Pierwsza lapa naftowa została zaprojektowana w roku 1853 przez polskiego farmaceutę i przedsiębiorcę Ignacego Łukasiewicza.
Każde domostwo polskie w tamtych czasach stosowało lampy naftowe jako główne źródło oświetlenia przez ponad sześćdziesiąt lat.
Stało się to za sprawą wspomnianego już Łukasiewicza i Jana Zeha, którzy wynaleźli lampę naftową we lwowskiej aptece "Pod gwiazdą", destylując surową ropę naftową. Uzyskali bezbarwny płyn który palił się bardzo jasnym i nie dymiącym płomieniem. Łukasiewicz wyciągnął z tego wniosek, że płynu tego można by użyć do oświetlania pomieszczeń.
Nafta okazała się być bardziej wydajna od zwykłych świec, oraz tańsza od olejów i oświetlenia gazowego. Do powszechnego użytku weszła w latach 1860-1865. Na zbiorniku z naftą umieszczano palnik zaopatrzony w regulowany pokrętłem knot - to głównie od niego zależała jasność świecenia. Całość chronił szklany kominek, którego kształt ułatwiał cyrkulację powietrza, a tym samym proces spalania.
Rozwój oświetlenia naftowego postępował niezwykle szybko, lampy naftowe (coraz bardziej wymyślne i ozdobne) były stosowane jako lampy stojące, wiszące, kinkiety oraz lampy techniczne - w górnictwie, kolejnictwie oraz w samochodach.
Do szybkiego rozwoju nowej techniki oświetleniowej przyczynił się przede wszystkim ogromny wzrost wydobycia ropy naftowej, co spowodowało znacznie obniżenie ceny nafty. Istotne znaczenie miała również masowa produkcja elementów, z których składała się lampa i ich stopniowa unifikacja.
TO DLACZEGO TAK BARDZO KOJARZYMY LAMPĘ NAFTOWĄ ZE SKANDYNAWIĄ?
W II połowie XIX wieku, w wielu krajach lampy naftowe stanowiły najpopularniejszy i tani sposób oświetlenia wnętrz. Wtedy też lampa naftowa stała się bardziej skandynawska, nasi północni sąsiedzi niejako ją od nas przejęli.
Skandynawia wszystkim nam kojarzy się z umiłowaniem lampek, lamp, świec i oświetlenia różnego rodzaju. Nic dziwnego – w końcu ich uwarunkowania klimatyczne nie należą do najcieplejszych. Przez większość roku w Skandynawii noce są bardzo długie. W ciągu dnia niebo zazwyczaj jest pochmurne a powietrze zimne. To sprawia, że mieszkańcy północy uwielbiają poprawiać sobie nastrój przebywając we wnętrzach przepełnionych świecami i lampami – w tym lampami naftowymi.
HYGGE I LAGOM KOCHAJĄ LAMPY NAFTOWE!
Jako element aranżacji wnętrza lampy naftowe świetnie sprawdzają się jako przytulna dekoracja, kojące oświetlenie czy nawet cieplutkie ogrzewanie! Takie lampy często mają rozmaite zdobienia. Są wykonywane ze szkła, porcelany czy z mosiądzu.
Mogą mieć nawet różne kształty. Jedne z nich będą proste, inne wykwintne i pełne zdobień, a przy tym również praktyczne. Lampę naftową można wykorzystać na różne sposobu w aranżacji wnętrz. Można postawić ją na półce, czy powiesić w wybranym miejscu. Już sam wygląd lamp jest tak oryginalny, że będzie zachwycał gości. Warto dobrze dobrać lampę do pomieszczenia, aby współgrały z wnętrzem jak najlepiej. Lampy naftowe doskonale będą prezentować się we wnętrzach klasycznych, ale równie dobrze będą pasować nowoczesnego wnętrza. Ich uniwersalna i ponadczasowa estetyka spodoba się każdemu miłośnikowi Skandynawii.
W More Madam znajdziesz wysokiej jakości lampy naftowe które idealnie dopasujesz do swojego wymarzonego, skandynawskiego wnętrza.
Nie zapomnij także o odpowiednich akcesoriach, potrzebnych do prawidłowego użycia tak oryginalnej i ponadczasowej lampy:
1.Stromshaga - Lampa naftowa Straight L
2.Stromshaga - Lampa naftowa Majken M
3.Stromshaga - Olej do lamp naftowych
4.Stromshaga - Koszyczek do zawieszenia lampy naftowej
Na naszym blogu znajdziesz również inne ciekawe artykuły:
1.#moremadam.pl Dom Skandynawski
2.Lagom – szwedzka sztuka życia i aranżacji wnętrz
3.Hygge - duńska recepta na szczęście
4.Eleganckie kosze do przechowywania prosto ze Szwecji! Poznaj historię inspirującej marki Korbo
Trwa limitowana promocja: wyprzedaż produktów w outlecie 50-70%, a także rabat aż 15% na wszystkie produkty w zakładce "dostępne 24h"! Skorzystaj już teraz!