do kasy suma: 0,00 zł

Nasza oferta

Kategorie

Skandynawia czyta dzieciom - Ty też poczytaj :) 22 stycznia 2023, Agata Wiśniewska
Skandynawia czyta dzieciom - Ty też poczytaj!

CZYTANIE...

jest tak proste, a kryje za sobą tak wiele zalet. Czytanie rozwija kreatywność, pobudza wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, uwrażliwia i pielęgnuje w czytelniku pasję do poznawania siebie jak i świata. Czytamy sobie, a także dzieciom. W dzisiejszych digitalowych czasach zapominamy o wartości czytania. Książki zastępowane są internetowym scrollowaniem po social mediach, graniem w gry na komputerze czy oglądaniem telewizji. Dzieci z chęcią sięgają po masowe media, a rodzice z braku siły lub czasu, zapominają o spędzaniu z pociechami wartościowego czasu. Nie ma nic złego w korzystaniu z internetowych możliwości, ale warto to robić z rozwagą, nie zapominając, o tym jak wiele dają...książki! Choć XXI wiek to wiek postępu technologicznego, w którym nieprzerwanie się spieszymy, zauważmy, jaki wpływ ma to na nasze zdrowie psychiczne. Uważność, Miindfulness, Hygge, Lagom – wszystkie te pojęcia przypominają nam o zatrzymaniu się, o zadbaniu o siebie i swoje otoczenie. Książki zdecydowanie nam w tym pomagają, a na uważność dzieci mają zbawienny wpływ. Nie bez powodu Skandynawowie tak kochają czytać swoim pociechom! W krajach, które wydały Tove Jansson, Astrid Lindgren i Hansa Christiana Andersena, dzieci czytają najwięcej. Twórczość skandynawskich autorów wychowała wiele pokoleń i nic nie wskazuje na to, by miało to ulec zmianie. Na czym więc polega fenomen skandynawskiej literatury dla dzieci?

LITERACKI MINIMALIZM I PROSTOTA

Książki dla dzieci skandynawskich autorów tworzone są z myślą o małym czytelniku. Autorzy doskonale wiedzą, że do młodego odbiorcy można trafić poprzez prostotę! W książkach brak więc skomplikowanych metafor czy trudnego słownictwa. Dzięki temu, dzieci rozumieją przekaz książek i wyciągają z nich cenne lekcje.

UTOŻSAMIANIE SIĘ Z BOHATERAMI

W skandynawskich bajkach często opisywane są prawdziwe, realne problemy dotykające zarówno dzieci, jak i dorosłych. Świat wygląda dokładnie tak, jak na co dzień widzi go dziecko. Autorzy podpowiadają czytelnikom i słuchaczom propozycje rozwiązań kłopotów oraz przedstawiają różne możliwe scenariusze.

TOLERANCJA I RÓŻNORODNOŚĆ

W Skandynawii słowo „tolerancja” jest dobrze znane zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Skandynawskie dzieci od najmłodszych lat uczone są akceptacji różnorodności. Wynika to z mentalności mieszkańców krajów skandynawskich, którzy dalecy są od osądzania innych. Podział ról społecznych ze względu na płeć nie jest tak wyraźny jak w innych krajach, a ulubione bajkowe, silne bohaterki są inspiracją dla czytelniczek od najmłodszych lat.

POBUDZANIE WYOBRAŹNI

O skandynawskiej literaturze dziecięcej na pewno można powiedzieć, że rozwija wyobraźnię, poruszając tematykę marzeń czy snów, uczy akceptacji swoich myśli, lęków i pragnień. Pokazuje dualizm życia — musimy radzić sobie nie tylko z tym, co nas otacza, ale również z tym, co dzieje się w naszym wnętrzu.

ROZWIJANIE CIEKAWOŚCI

Skandynawowie dobrze wiedzą, jak ciekawe są dzieci. Zadają mnóstwo pytań!

Podobno przeciętny przedszkolak zadaje ponad 100 000 pytań rocznie. Nie można się temu dziwić – mały człowiek w końcu poznaje świat, a ciekawość jest tego częścią. W północnej części Europy nie występują tematy tabu, szczególnie względem dzieci.  Skandynawska literatura zaspokaja ciekawość dzieci w sposób delikatny, ale rzeczowy, przystępny - z ogromną dozą empatii i zrozumienia.

 

SKANDI BAJKI KTÓRE WYCHOWAŁY POKOLENIA

Skandynawskie książki dla dzieci to bez wątpienia wartościowe pozycje, które warto czytać swoim dzieciom! Przypomnijmy kilka z nich, które pamiętają nasi dziadkowie, rodzice i my. Możliwe, że wychowają się na nich także kolejne pokolenia!

Pippi Pończoszanka (szw. Pippi Långstrump) — Astrid Lindgrens

Dzieci z Bullerbyn – – Astrid Lindgrens

Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie — Peter Christen Asbjørnsen, Maria Ekier, Jørgen Moe

Świniopas — Hans Christian Andersen

Ropucha — Hans Christian Andersen

Dziewczynka z zapałkami — Hans Christian Andersen

Calineczka — Hans Christian

Nowe szaty cesarza — Hans Christian Andersen
Andersen

Brzydkie kaczątko — Hans Christian Andersen

Muminki — Tove Jansson

 

NAJLEPSZE TOWARZYSZE DO CZYTANIA...

to przytulne dodatki! Herbatki, kocyki, lampki, świeczki – znajdziesz je w More Madam. Nic tak nie rozpala Hygge i Lagom w sercu jak czytanie swojemu dziecku skandynawskiej opowieści, popijając przy tym gorącą herbatę Nicolasa Vahe, otulając się ciepłym, bawełnianym kocem przy świetle świecy, w zimny, zimowy wieczór…

Koniecznie sprawdź poniższe cudowne, bajkowe rzeczy, które jeszcze bardzie umilą Ci czytanie!

1. Humdakin - Świeca zapachowa Skandi

2. Madam Stoltz - Koc Checked

3. Nicolas Vahe - Herbata czarna Pumpkin & Cinnamon

4. House Doctor - Kubek Cara

Na naszym blogu znajdziesz również inne ciekawe artykuły:

1. Tubylczy lud Skandynawii - Wikingowie

2. Lagom – szwedzka sztuka życia i aranżacji wnętrz

3. More Madam ogrzewa w skandynawskim stylu

4. Skandynawski cud – Zorza Polarna

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium